GÜNCEL ENDEKS
Buğday
1,10 TL   
1,70 TL
Arpa
1,10 TL   
1,40 TL
Mısır (dane)
1,10 TL   
1,47 TL
Mısır (silajlık)
0,15 TL   
0,38 TL
Saman
0,72 TL   
1,02 TL
Un
2,40 TL   
2,75 TL
Ayçiçek
2,30 TL   
2,75 TL
Peynir (Beyaz)
24,03 TL   
34,00 TL
Peynir (İnek)
20,00 TL   
34,00 TL
Peynir (Koyun)
30,00 TL   
37,00 TL
Peynir (Keçi)
26,38 TL   
31,00 TL
Peynir (Paçal)
29,90 TL   
35,24 TL
Eski Kaşar Peynir
35,00 TL   
43,00 TL
Taze Kaşar Peynir
26,48 TL   
46,00 TL
Lor
3,29 TL   
6,00 TL
Süt (İnek)
2,20 TL   
2,45 TL
Süt (Koyun)
4,35 TL   
5,20 TL
Süt (Keçi)
3,37 TL   
3,96 TL
Dana Kemikli Karkas Eti
28,50 TL   
33,00 TL
Kuzu Kemikli Karkas Eti
40,00 TL   
46,02 TL
İnek Kemikli Karkas Eti
28,00 TL   
32,00 TL
Büyükbaş Et
31,00 TL   
40,00 TL
Küçükbaş Et
40,00 TL   
40,00 TL
Yapak
0,00 TL   
0,00 TL
Sığır Derisi
2,50 TL   
3,75 TL
Dana (Besi)
7.851,90 TL   
7.969,68 TL
Dana (Damızlık)
8.700,00 TL   
11.500,00 TL
Dana (Kasaplık)
5.000,00 TL   
12.757,00 TL
Düve (Damızlık)
7.801,24 TL   
9.724,24 TL
Düve (Kasaplık)
4.050,00 TL   
9.225,00 TL
İnek (Kasaplık)
4.467,00 TL   
6.623,59 TL
Buzağı
2.194,44 TL   
4.050,00 TL
Kuzu
650,00 TL   
893,00 TL

Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Turhan ALTINTEL düzenlediği basın toplantısında Borsamızın faaliyetleri hakkında basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu.

Kırklareli Ticaret Borsası Başkanımız Turhan ALTINTEL düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarına ; Geçtiğimiz hasat sezonu, Borsamızın faaliyetleri, , lisanslı depoculuk, projelerimiz,canlı hayvan borsamız ve İlimizde ki hayvancılık, mezbaha ve soğuk hava deposu, coğrafi işaretli ürünlerimiz, iştiraklerimiz, teşviklerimiz, Dereköy Gümrük Kapısı’ nın iyileştirilmesi, Antalya YÖREX Fuarı ve Fuara İlimizden katılan girişimciler ve ürünler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Turhan ALTINTEL düzenlediği basın toplantısında Borsamızın faaliyetleri hakkında basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu.

Tarih: 1 Kasım 2019 Cuma | Haberler

1.Kasım.2019 Çarşamba günü Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan ALTINTEL tarafından borsamız toplantı salonunda basın toplantısı düzenlendi.

Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Turhan ALTINTEL’ in Borsamız faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunduğu toplantıya Meclis Başkanımız Seyit Ahmet YILMAZ, Meclis Üyemiz Hikmet YILDIRIM, Meclis Üyemiz, BARIŞ ÖZSAN, Meclis Üyemiz Fatih DÖNMEZ, Antalya da düzenlenen YÖREX Fuarı’ na katılan firma yetkilileri ve değerli basın mensuplarımız katıldılar.

Yönetim Kurulu Başkanımız Turhan ALTINTEL yaptığı basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

‘’ Şehrimiz çiftçileri ayçiçeği başta olmak üzere buğday ve mısır ekimine devam ediyor. Üretim kapasitemiz ve potansiyelimiz, her geçen yıl artıyor. Çiftçilerimiz, topraklarımızın bereketinden memnunlar. Bölgemizde kırsalda yaşam devam ediyor. Köyden kente göçlerin arttığı son yıllarda, Trakya çiftçisi kendi toprağından vazgeçmedi.

Geçtiğimiz yıl şehrimizde 1 milyon 190 bin dekar buğday, 34 bin dekar dane mısır, 108 bin dekar silajlık mısır, 870 bin dekar ayçiçeği ekimi yapılmıştır.

 Buğday                1,125 TL – 1,350 TL

Arpa                     1,100 TL – 1,110 TL

Ayçiçeği               2,500 TL – 2,875 TL

Mısır (Dane)       1,150 TL -  1,210 TL

Mısır(Slajlık)       150,00 TL – 350,00 TL

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  ile Toprak  Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü himayelerinde kurulacak lisanslı depolara 100.000 TL (Yüz Bin Lira) sermaye ile ortak olduk.

Bu ortaklığımız gelir yönünden ziyade elektronik ürün senetleri tescili yapmak için önemlidir.

MYSILO  TAHIL DEPOLAMA SİSTEMLERİ SAN. ve TİC. A.Ş. ÇELİK SİLO Şirket yöneticileri ile görüşmelerimiz sonucunda İlimizde kendilerine yer tahsisinde yardımcı olduk ve beraber laboratuvar kurulması konusunda anlaşmaya vardık.

 Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle birlikte öncelikli olarak hastalıktan ari hayvancılık bölgesi olmamız sebebiyle Kırklareli’nin gelişmiş hayvancılık sektörünün elzem ihtiyacı olan Canlı Hayvan Borsası’nı hayata geçirdik. Canlı Hayvan Borsası’nın kurulması ile hem bölgemizdeki hayvan üreticilerinin emekleri gerçek değerini bulacak, hem de daha önce kayıt dışı ve kontrolsüz olarak yapılan hayvan alım-satımlarının önüne geçilecek. Bu durum bölge ve ülke ekonomisine artı değer kazandırmanın yanında, alım-satımlardaki veteriner kontrolleri nedeniyle halkımızın sağlıklı ve hijyenik ürüne ulaşmasına da önemli katkı sağlayacaktır.

Canlı Hayvan Borsamız; Hayvancılık sektöründe kayıt dışılığın engellenmesi, hayvansal ürünlerden alınan vergilerin kayıt altına alınması, alıcılar ve satıcılar arasında sağlıklı fiyat politikası hususunda güven sorununun ortadan kaldırılmasına vesile oldu. Aynı zamanda satılan hayvanın kıymetini takdir eden, alıcının ticaretini makul kılan, devletin haklarını koruyan, tüketicinin sağlığını ön plana çıkarak sektörel bir oluşum olarak hizmet veriyor. Bu açıdan borsamız alıcı ve satıcı arasında ki güvensizlik ortamını ortadan kaldırdığı için, her iki tarafında kazançlı çıkmasına imkan tanıyor. Yine az önce belirttiğim gibi alanında uzman veterinerlerimizin gözetiminde gerçekleştirilen satışlar ve kesimler, halk sağlığını tehdit edebilecek her türlü olumsuzluğun da önüne geçilmesini mümkün kılıyor.

Bir başka önemli projemiz ise Canlı Hayvan Borsası’nın yanında yine şehrimizin ve bölgemizin elzem ihtiyaçlarından birisi olan Mezbaha ve Entegre Et Tesisleri’nin kurulmasıdır.

Bir diğer girişimimiz ise tarım ve hayvancılık ürünlerinin teknolojik ortamlarda depolanmasıdır. Kırklareli’nde üretilen ticari değeri yüksek ürünlerin depolanacağı bir tesisin kurulumu ile birlikte, şehrin en önemli geçim kaynaklarından tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde elde edilen ürünlerin bölgesel, ulusal ve küresel pazarlarda katma değerinde alıcı bulunmasına imkan sağlanması projemizin öncelikli amacıdır. Özellikle mevsiminde satış değerinin altında pazarlanan ürünlerin, değerinde satışına imkan sağlanması önemli bir sorunu ortadan kaldıracak ve üreticilerimizin yaşadığı maddi kaybı bütünüyle ortadan kaldıracaktır.

 Kırklareli Ticaret Borsası olarak; Avrupa Birliği üyesi komşularımızla önemli ortaklıklar ve işbirliği içerisindeyiz. AB fonları kapsamında Bulgaristan ile ortak yürüttüğümüz ‘ Ölü Alanların Değerlendirilmesi’ projesi ve Kadın Girişimciler Kurulumuz’ un

 - Kız Kardeşim Dijital Okuryazarlık Eğitimi projesi

 - Kız Kardeşim Yerel Lezzet Gıda Girişimciliği Hibe projesi

- Kız Kardeşim Geleceği  Yazan Kadınlar projesi

-7-8 Kasım tarihlerinde Kırkareli’ de olacak ve vatandaşlarımızı Ebeveyn ve Bilgi Güvenliği ‘ konularında bilgilendirecek olan Kız Kardeşim Gezici Eğitim Tırı projeleri bulunmaktadır.

Diğer yandan ülkemizin farklı şehirlerindeki Ticaret Borsaları ile de ticari ve kültürel işbirliği çalışmalarımız devam ediyor. Borsa olarak aynı zamanda iştirakçilerimizin kurumsallaşması, ürünlerimizin marka değerinin geliştirilmesi, turizm potansiyelinin artması ve nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için çeşitli eğitim ve danışmanlık faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Başka bir girişimimiz ise Kırklareli beyaz peynirine ve Kırklareli eski kaşar peynirine coğrafi işaret alınması konusunda ki faaliyetlerimiz. “Peynir Kenti” olarak anılan Kırklareli’nde üretilen peynirlere coğrafi işaret alınması için çok yoğun bir çabaya giriştik. Borsamız, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi ile işbirliği yaparak bölgemizin florası, toprak özellikleri, üretim yöntemleri üzerine saha çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sonucunda hazırlanan bir rapor ile Türk Patent Enstitüsü’ne coğrafi işaret başvurumuzu yaptık ve umuyoruz ki en kısa sürede bir sonuç alacağız. Alacağımız coğrafi işaret ile peynirimize bir kalite standardı gelecek. Kırklareli peyniri markalaşacak, peynir sektörünün gelişimine katkı sağlanacak, üreticimizin emeği ulusal ve uluslar arası düzeyde tanınarak gerçek değerine kavuşacak. Şimdi de Istranca Ormanlarında Trakya arıları tarafından üretilen MEŞE BALI’ mıza coğrafi işaret başvurusun da bulunacağız.

Şehrimiz; Genel tarımsal üretim değeri bakımından 81 il içerisinde 46’ncı sırada yer almaktadır. 158.908 baş sığır ve 414.166 küçük baş hayvanıyla birlikte aynı zamanda tarım ve hayvancılık şehridir. Şehrimizin tarım ekonomisinde ki payı %10 düzeyindedir. AB onaylı 54 adet modern süt işletmemizden elde edilen süt kalitesi, AB kriterlerinin kabul ettiği standartların üzerinde bir kaliteye sahiptir.

Bölgemiz; Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından yapılan kontroller ile 2010 yılında şap, tüberküloz ve Brusella hastalıklarından arındırılmış ve hastalıktan ari ilan edilmiştir. Bu nedenle ilimizden ulusal ve uluslar arası hayvan satışı yapılmaktadır. Ancak ABD ve AB Üyesi ülkeler haricinde hayvan girişine izin verilmemektedir. Ülkemizdeki 680 ari işletmenin 18 tanesi de yine ilimiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca AB onaylı 54 adet modern süt işletmemizden elde edilen süt kalitesi, AB kriterlerinin kabul ettiği standartların üzerinde bir kaliteye sahiptir.

Şehrimiz; Trakya Bölgesi’nin tarım, hayvancılık, eğitim ve turizm açısından önemli cazibe merkezlerinden birisidir. Zira Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en önemli kapılarından biriyiz. Dereköy Gümrük Sahası ile Bulgaristan üzerinden Balkan ülkelerine ve Avrupa’ya ulaşımın mümkün olması ayrıca Karadeniz sahilimizden deniz yolu ulaşımına da imkan vermesi ilimizi yatırım ve ticaret için cazip bir merkez haline getiriyor. Şehrimiz ayrıca Karadeniz’e kıyısı olması nedeniyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.  Bir yanda eşsiz Istranca Ormanları, bir yanda Avrupa’nın en büyük longoz ormanı, mağara turizminin gözdesi Dupnisa Mağarası… Tüm bu doğal ve kültürel zenginliklerimize dönüp baktığımızda Kırklareli’nin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Kırklareli Ticaret Borsası olarak T.C. Kırklareli Üniversitesi’ ne Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOKENT)  Kararı’ na % 10 ile ortak olduk.

Türkiye’de ilk defa Kavaklı’ da uygulanacak ve 10 milyar TL değer katma değer sağlayacak olan hayvancılığı kolektif yapmak için bir işletme projesine borsa olarak ortak olduk.

Mevcut teşvik kanununda Kırklareli 2.Bölgede yer almaktadır. Sosyo-Ekonomik gelişmişlik endeksine dayanılarak yapıldığından Kırklareli Bu teşvikten yeterince yararlanamamaktadır. Merkez İlçe dahil 8 ilçemiz arasında önemli gelir farklılığı vardır. Bu nedenle teşvik sisteminin ilçe ve sektör bazlı olarak yeniden yapılandırılması ve ilimizin 3. veya  4. Bölgede yer alması ekonomik ve ticari gelişimi için çok önemlidir.

İlimizde bitkisel ve hayvansal üretimde bulunan işletmelerde, fiziki altyapıların iyileştirilmesi, modernleştirilmesi, üretim miktarlarının arttırılması, ürün kalitelerinin yükseltilmesi, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ve tarımsal ürünlerin pazarlanmasında yaşanılan mali ve teknik sorunların giderilmesi için; IPAR 2’ nin acile Kırklareli’ nde uygulanması gerekmektedir.

Bulgaristan ile sınırımız olan Dereköy Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu için yaptığımız çalışmalar Bulgaristan Gümrük Kapısı’nın müspet bir cevap vermemesi  sebebi ile modernize çalışması değil iyileştirme yapılacaktır. Bunun için de 22 Kasım 2019 tarihinde Borsa olarak bizlerinde hazır bulunacağı Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’ nda teklif veren müteahhitler arasında ihale yapılacaktır. ‘’

Basın toplantısının ardından Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Turhan ALTINTEL,Meclis  Başkanımız ve Meclis Üyelerimiz ile birlikte Antalya da düzenlenen YÖREX Fuarı’ na katılan firma yetkililerine plaket verildi, hatıra fotoğrafı çektirildi ve toplantı sonlandırıldı.

Sosyal Medyada Paylaş

web tasarım