GÜNCEL ENDEKS
Buğday
1,10 TL   
1,70 TL
Arpa
1,10 TL   
1,40 TL
Mısır (dane)
1,10 TL   
1,47 TL
Mısır (silajlık)
0,15 TL   
0,38 TL
Saman
0,72 TL   
1,02 TL
Un
2,40 TL   
2,75 TL
Ayçiçek
2,30 TL   
2,75 TL
Peynir (Beyaz)
24,03 TL   
34,00 TL
Peynir (İnek)
20,00 TL   
34,00 TL
Peynir (Koyun)
30,00 TL   
37,00 TL
Peynir (Keçi)
26,38 TL   
31,00 TL
Peynir (Paçal)
29,90 TL   
35,24 TL
Eski Kaşar Peynir
35,00 TL   
43,00 TL
Taze Kaşar Peynir
26,48 TL   
46,00 TL
Lor
3,29 TL   
6,00 TL
Süt (İnek)
2,20 TL   
2,45 TL
Süt (Koyun)
4,35 TL   
5,20 TL
Süt (Keçi)
3,37 TL   
3,96 TL
Dana Kemikli Karkas Eti
28,50 TL   
33,00 TL
Kuzu Kemikli Karkas Eti
40,00 TL   
46,02 TL
İnek Kemikli Karkas Eti
28,00 TL   
32,00 TL
Büyükbaş Et
31,00 TL   
40,00 TL
Küçükbaş Et
40,00 TL   
40,00 TL
Yapak
0,00 TL   
0,00 TL
Sığır Derisi
2,50 TL   
3,75 TL
Dana (Besi)
7.851,90 TL   
7.969,68 TL
Dana (Damızlık)
8.700,00 TL   
11.500,00 TL
Dana (Kasaplık)
5.000,00 TL   
12.757,00 TL
Düve (Damızlık)
7.801,24 TL   
9.724,24 TL
Düve (Kasaplık)
4.050,00 TL   
9.225,00 TL
İnek (Kasaplık)
4.467,00 TL   
6.623,59 TL
Buzağı
2.194,44 TL   
4.050,00 TL
Kuzu
650,00 TL   
893,00 TL

Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 Yılı Lansmanı ve Yerel Lezzetler Ödül Töreni

Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanı ve Yerel Lezzetler ödül törenine Kırklareli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Ruhan Uzunlar ALTINTEL, “Kız Kardeşim Projesi Yerel Lezzetler Hibe Programı” Finalleri’nde “Büyük Jüri Ödülü”nü kazanan Gusto Celepoğlu Konağı’nın sahibesi Sn.Jülide BAŞKUR ile birlikte alarak Kırklareli kadın girişimcilerinin gururu oldular.

Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 Yılı Lansmanı ve Yerel Lezzetler Ödül Töreni

Tarih: 5 Aralık 2019 Perşembe | Haberler

Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanı ve Yerel Lezzetler ödül törenine Kırklareli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Ruhan Uzunlar ALTINTEL, “Kız Kardeşim Projesi Yerel Lezzetler Hibe Programı” Finalleri’nde “Büyük Jüri Ödülü”nü kazanan Gusto Celepoğlu Konağı’nın sahibesi Sn.Jülide BAŞKUR ile birlikte alarak Kırklareli kadın girişimcilerinin gururu oldular.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız ( TOBB ) M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Habitat Yönetim Kurulu Başkanı Sezai HAZIR, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet KARACA ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt ARMAĞAN’ ın katılımlarıyla  gerçekleşen, işini büyütmek isteyen ve bunun için sağlam bir yol haritası olan Yerel Lezzetler Yarışmasını kazanan restoran sahibi 11 kadın girişimcinin ödül aldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Teknik Üniversitesi, Coca-Cola ve Habitat işbirliğinde gerçekleştirilen Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanı ve Yerel Lezzetler ödül törenine Kırklareli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Ruhan Uzunlar ALTINTEL, “Kız Kardeşim Projesi Yerel Lezzetler Hibe Programı” Finalleri’nde “Büyük Jüri Ödülü”nü kazanan Gusto Celepoğlu Konağı’nın sahibesi Sn.Jülide BAŞKUR ve Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırklareli Coca-Cola Bayi Sebahattin Öner ile birlikte katıldılar.

Yerel Lezzetler Yarışmasını kazanan girişimcimiz Gusto Celepoğlu Konağı’nın sahibesi Sn.Jülide BAŞKUR ödülünü Kırklareli Üyesi olan Kırklareli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Ruhan Uzunlar ALTINTEL ve BAŞKUR ve Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırklareli Coca-Cola Bayi Sebahattin Öner ile birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan’ın elinden aldılar.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Teknik Üniversitesi, Coca-Cola ve Habitat işbirliğinde gerçekleştirilen Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanı ve Yerel Lezzetler Yarışması kazananları ödül törenine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ da bugüne kadar proje kapsamında düzenlenen eğitimlere 30 ilde 20 bin kadın katıldığını hatırlatırken, 2020 yılında hedefin 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşmak olduğunu söyledi.?

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadınlara girişimcilik, dijital okuryazarlık, iletişim, finansal bilinç ve uygulamalı temel finans, ebeveyn ve bilgi güvenliği eğitimleri vermeye devam edeceklerini bildirdi. Günün, aynı zamanda Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkı kazanmalarının 85. Yıldönümü olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bu sayede kadınların siyasi ve toplumsal hayattaki konumları güçlenmiş, katılımcı demokrasi adına atılan, en önemli adımlardan biri hayata geçmiştir. Üreten kadın, emek veren kadın, daha güçlü kadın ve daha güçlü toplum demektir. Güçlü yarınlar için, birbirimizden alacağımız güçle, kadın ve erkek olarak, birlikte yürümeye ihtiyacımız var.  Bu vesileyle, çalışmalarıyla ve başarılarıyla ülkemize değer katan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir ömür diliyorum” ifadesini kullandı.

 

Kız Kardeşim Projesi içerisinde; İTÜ’nün; finans, bilişim, iletişim ve girişimcilik başlıklarında eğitim içeriklerini geliştirdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “TOBB Kadın Girişimci Kurullarımız proje illerinde projeyi sahiplendiler. Kadınları eğitimlere katılmaya teşvik ettiler. HABİTAT, projenin uygulayıcısı oldu.

 

Tüm Türkiye’deki gönüllüleriyle eğitimleri üstlendi.  Atlanta merkezli Coca-Cola Vakfı ise projeye finansal destek verdi. Bu vesileyle projenin başlangıcında, The Coca-Cola Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan, değerli dostum Muhtar Kent’e de teşekkür ediyorum. Projemiz Coca-Cola Vakfı’nın gündemine Muhtar Bey sayesinde geldi” ifadesini kullandı ve Kent’i gıyabında alkışlattı.

 

Kız Kardeşim Projesi’nin, Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 8’ine doğrudan katkı yapan bir proje olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Hem kadın-erkek eşitsizliğini azaltmayı hedefliyor. Hem kadın girişimciliğini artırmayı ve çocukların daha iyi bir geleceğe kavuşmasını hedefliyor. Hem de sürdürülebilir kalkınma için özel sektör-sivil toplum işbirliğini öne çıkarıyor. Bugün Kız Kardeşim Projesi’nin 2020 yılı lansmanını yapıyoruz.Yerel Lezzetler Yarışması kazananlarını ödüllendiriyoruz. Kız Kardeşim Projesi, kadın girişimciliğine destek olduğu için, bugüne kadar 11 ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. 2020 yılında da 40 şehirde, 10 bin kadına ulaşacağız inşallah. Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadınlara girişimcilik, dijital okuryazarlık, iletişim, finansal bilinç ve uygulamalı temel finans, ebeveyn ve bilgi güvenliği eğitimleri vereceğiz.”

 

TOBB, Oda-Borsa camiası olarak, illerin, ilçelerin değerlerini ve yerel lezzetlerini, coğrafi işaretli ürün olarak tescil ettirerek, sahip çıktıklarından söz eden Hisarcıklıoğlu, “Yerel Lezzetler Yarışması’nı hem yerel lezzetlerimizin değerini artırmak, hem de Anadolu’daki restoran işletmecisi kadın girişimlerimizi desteklemek için başlattık. Bu yarışmada, odağın Türk mutfağında olmasını da, ayrıca anlamlı buluyorum. Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahibiz. Ama elimizdeki bu zenginliği ticari gelire çevirme konusunda kat etmemiz gereken uzun bir mesafe var. Yunanistan ve İspanya’ya giden bir turistin, ortalama her 100 dolarlık harcamasının 12’si yeme içme sektörüne gidiyor. Türkiye’de ise bu miktar sadece 6 dolar. Elindeki ürünü doğru pazarlayan fırsatı değerlendiriyor.Yarışma kapsamında 29 ilden 114 başvuru aldık. Başvuruları restoran sahibinin işletme becerisi ve gelecek planlarına göre değerlendirdik” diye konuştu.

 

İşini büyütmek isteyen ve bunun için sağlam bir yol haritası olan restoran sahibi 11 kadın girişimcinin ödül almaya hak kazandığını belirten TOBB Başkanı, “Başarılarınızı büyütmeniz için yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu’nu 2007 yılında kurduklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

 

“Kurullarımızın amacı 81 ildeki kadın girişimci sayısını artırmak. Türkiye’deki tüm girişimciler içinde kadınların oranı 2007’de yüzde 4’ten 2018’de yüzde 9’a çıktı. Hiç mütevazi olmayacağım. Türkiye’de girişimcilik bu kadar çok konuşulmaya başladıysa, bunda en büyük rol TOBB’un, Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızındır.  Yaklaşık 7 bin gönüllü kadın girişimci, illerindeki Oda ve Borsalarımızın koordinasyonunda bu amaç için seferber oldular.

 

Kurulların birinci görevi, başarılı kadın girişimcileri rol model olarak öne çıkarmak. Diğer kadınların, “O yaptıysa, ben de yapabilirim” demesini sağlamak. Toplumsal cinsiyet kabullerine karşı çıkmamız gerekiyor. ‘Kadının yeri evidir’ yaklaşımı kabul edilemez. Kadın, hayatın her alanında olmalıdır.              Aynı erkekler gibi kadının evde de, işte de yapacakları vardır. Bakış açısının değişmesi, kullanılan dilin değişmesi gerekiyor.”

 

“Unutmayın, sevgi, dilde başlar; dil değişirse, dünya değişir. Gelin artık, hayatımızda sık sık kullandığımız ‘bu işin adamı’ yerine ‘doğru kişi’, ‘erkek sözü’ yerine ‘söz’, ‘adam gibi’ yerine ‘doğru düzgün’ diyelim. Bakınız iş hayatında çok karşılaştığım ve aslında beni de rahatsız eden bir durumdan bahsedeyim. Kültürümüzde, evinden, hayatından fedakârlık edip başarılı olan bir erkeği örnek göstermek var. Böyle kişileri “Bravo adama, çok çalıştı ve başarılı oldu” diye takdir ederiz.

Ama aynı çalışma azmini ve fedakârlığı bir kadın ortaya koyduğunda, aynı şekilde takdir etmeyiz.

Dahası, “bu ne hırs” diye içimizden geçiririz.

 

Çalışkanlığın ve başarının cinsiyeti olmaz. Özellikle de kadın girişimci kardeşlerime söylemek istiyorum. Bu tür eleştirilere kulağınızı kapatın. Bugün sizi “bu ne hırs” diye eleştirenler, başarılı olduğunuzda nasıl olsa yanınıza gelecekler. Potansiyelinizi “başkaları ne der?” virüsüne kurban etmeyin. Anadolu’nun çalışkan kadın girişimcilerine bugün ödüllerini takdim etmekten mutluluk duyuyorum.”

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan da konuşmasında gönüllülük kavramının önemi üzerinde durdu. Senelerce öğrendiği şeyleri yeni nesillere aktarmak istediğini ifade eden Armağan, kadın ve erkek eşitliğinin önemini anlattı. Kadınlar için bir yol açtıklarını kaydeden Zeynep Erkunt Armağan bundan sonra da yaratıcı yeni fikirlere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca ise, Türkiye’deki en girişimci teknoparkın üniversitelerinde olduğunu belirterek, 40 farklı ilde 18 binden fazla kadına ulaştıklarını anlattı.

Sosyal Medyada Paylaş

web tasarım